مطالب اینترنتی
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
 
 


قبلا آموزش ساخت انواع فرستنده و گیرنده رادیویی را یاد گرفته اید. در این ساختنی باز هم سراغ این پروژه های جالب رفتیم و آموزش ساخت رادیو با رزبری پای را برایتان آماده کردیم. با این رادیوی رزبری پای می توانید به برنامه های رادیویی مورد علاقه تان گوش بدهید. ساخت رادیو با رزبری پای بسیار جالب و البته آموزنده است.

روی بدنه رادیو شش پوش باتن وجود دارد که با آنها می توانید کانال ها را کنترل کنید و اطلاعات ایستگاه ها و برنامه های در حال پخش هم روی LCD نمایش داده می شود. بدنه رادیوی رزبری پای هم با آکریلیک شفاف ساخته می شود. ما تمام کدها و برنامه های مورد نیاز برای ساخت رادیو با رزبری پای را هم در اختیارتان قرار می دهیم تا کارتان ساده تر بشود. ساخت رادیو با رزبری پای نیاز به آشنایی با این میکروکنترلر دارد؛ اگر هنوز اطلاعات کافی درباره رزبری پای ندارید، آموزش رزبری پای برای مبتدی ها را بخوانید.

گام اول: وسایل مورد نیاز برای ساخت رادیو با رزبری پای

قطعه اصلی مورد نیاز برای ساخت رادیو با رزبری پای یک Pi Model B با منبع تغذیه ۵V/1A است. این آموزش ساخت براساس برد Revision 2 نوشته شده اما با چند تغییر کوچک روی بردهای ساده تر و قدیمی تر هم قابل اجراست. در ضمن باید یک کارت SD با ایمیج Raspbian Wheezy هم داشته باشید. به جز رزبری پای، منبع تغذیه و کارت SD به قطعات زیر هم نیاز دارید:

 • برد بورد و سیم
 • ماژول Serial LCD
 • کابل اترنت
 • موس و کیبورد USB
 • شش عدد پوش باتن از نوع Normally Open
 • رگولاتور ۳.۳ ولتی
 • هفت عدد مقاومت ۱۰K
 • شش عدد مقاومت ۱K
 • دو عدد خازن ۱۰uF
 • کابل T-Cobbler رزبری پای
 • کابل Aux
 • دستگاه لحیم کاری
 • چسب اپوکسی
 • آکریلیک و ابزار برش آکریلیک
 • استندآف نایلونی و پیچ
 • نوار ولکرو
 • رزبری پای ۳

ما برای ساخت بدنه رادیو از آکریلیک ۰.۸ اینچی استفاده کردیم و آن را با دستگاه برش لیزری بریدیم. شما می توانید بدنه رادیو را با هر روش و متریال دیگری بسازید.

گام دوم: رزبری پای را تنظیم کنید

بعد از نصب Raspbian Wheezy روی رزبری پای باید سیستم عامل را پیکربندی کنید. پیکربندی سیستم عامل چند مرحله دارد که در ادامه آنها را توضیح می دهیم.

۱- فرمان زیر را در LXTerminal اجرا کنید:

پارتیشن SD در کل کارت SD گسترش پیدا می کند و گزینه boot_behavior روی بوت دسکتاپ در استارت آپ تنظیم می شود. فعال شدن سرور SSH هم امکان کنترل رزبری پای از یک کامپیوتر دیگر و بدون اتصال موس و کیبورد به رزبری پای را فراهم می کند.

۲- برای راه اندازی LCD از UART استفاده می کنیم. سیستم عامل را طوری تنظیم کنید که رایت کردن UART متوقف بشود (توضیحات بیشتر).

۳- حالا باید ارتباط سریالی را به پایتون اضافه کنید. پایتون روی برد رزبری پای نصب شده و برای استفاده از ماژول LCD باید ماژول سریال را به آن اضافه کنیم. فرمان زیر را در LXTerminal تایپ کنید:

مستندات مورد نیاز برای ماژول Pyserial را هم از اینجا دانلود کنید.

۴- مرحله بعدی فعال کردن قابلیت های GPIO بش (BASH) است. برای دسترسی به پین های GPIO به صورت کاربردی تر، کتابخانه wiringPi را نصب کنید. ساده ترین روش اینکار استفاده از کدهای زیر است:

حالا فقط باید صبر کنید تا سیستم عامل برای نصب Pianobar – یک برنامه متن باز برای اجزای رادیو – آماده بشود.

در ساختنی بخوانید : با برد آردوینو پیانوی الکترونیکی بسازید و ملودی دلخواه تان را بنوازید

گام سوم: Pianobar را نصب کنید

Pianobar یک برنامه ترمینال متن باز و سبک است که برای ساخت رادیو با رزبری پای از آن استفاده می کنیم. این برنامه سبک با توجه به محدود بودن منابع رزبری پای بسیار مناسب است و تنظیمات آن بسیار ساده است. ابتدا فرمان زیر را از یک ترمینال اجرا کنید:

بعد از اینتر کردن تمام پرامپت ها، Pianobar با موفقیت نصب می شود. با وارد کردن pianobar در یک ترمینال، برنامه شروع می شود. وارد برنامه بشود و با محیط کاربری آن آشنا شوید (مثلا ؟ یک لیست از کلیدهای ترکیبی برای کنترل برنامه را به شما می دهد).

بعد از نصب یک دایرکتوری برای فایل های پیکربندی در مسیر home/pi/.config/pianobar ایجاد می شود. مرحله بعد تنظیم پیکربندی Pianobar است که در زیر یک مثال از آن به شما نشان می دهیم (دقت کنید که برای استفاده از نمونه زیر باید اطلاعات اکانت خودتان را وارد کنید).

کدهای زیر را در قالب یک فایل config جدید در دایرکتوری /home/pi/.config/pianobar ایجاد کنید و اطلاعات اکانت را تغییر کنید:

بعد از تنظیم فایل پیکربندی، از یک ترمینای برنامه pianobar را ری استارت کنید. حالا به طور خودکار در برنامه لاگین می شوید و می توانید ایستگاه مورد نظرتان را انتخاب کنید. بعد از انتخاب ایستگاه، یک عدد ۱۸ رقمی در پرانتز نمایش داده می شود. با کپی کردن این عدد در فایل کانفیگ autostart_station، برنامه Pianobar بعد از باز شدن بلافاصله آن کانال را پخش خواهد کرد.

در ساختنی بخوانید : آموزش ساخت : کاور تزئینی بسیار زیبا برای کلید های شما

گام چهارم: Fifo را تنظیم کنید

Fifo این امکان را به اسکریپت می دهد که به Pianobar فرمان ارسال کند. این ابزار برای ارسال فرمان با دکمه از اسکریپت BASH بسیار کاربردی است. در آخرین مرحله برنامه Pianobar را برای جستجوی یک ctl با نام Fifo در دایرکتوری /home/pi/.config/pianobar تنظیم کردیم. حالا باید این فایل را ایجاد کنیم؛ فرمان زیر را در LXTerminal وارد کنید:

برای تست تنظیمات، Pianobar را ری استارت کنید. در یک پنجره ترمینال دیگر فرمان زیر را وارد کنید:

این فرمان آهنگ پس زمینه Pianobar را تغییر می دهد. اگر این تغییرات ایجاد بشود، می توانیم برنامه را از یک ترمینال دیگر (و اسکریپت BASH) کنترل کنید. تمام فرمان های Pianobar به همین روش عمل می کنند و شما می توانید از آن برای ساخت ترکیبات جالب استفاده کنید!

گام پنجم: سخت افزار رادیو را تنظیم کنید

برای ساخت رادیو با رزبری پای باید چهار قطعه اصلی را وصل کنید: رزبری پای، برد برک اوت T-Cobbler، ماژول LCD و شش پوش باتن. دقت کنید در این مرحله نباید منبع تغذیه به رزبری پای وصل باشد.

استفاده از T-cobbler ضروری نیست اما کار با پین های GPIO رزبری پای را به مراتب ساده تر می کند. دقت کنید که کابل ربانی را باید در جهت درست وصل کنید. خط قرمز کابل ربانی باید در نزدیک ترین نقطه به کارت SD باشد. بعد از نصب کابل ربانی به رزبری پای، T-Cobbler را مطابق تصویر دوم روی برد بورد قرار بدهید.

گام ششم: LCD را وصل کنید

LCD را وصل کنید

باید از ماژول LCD استفاده کنید که ورودی سریال را بپذیرد. به این ترتیب ارتباط آن با پین UART Transmit یا TX رزبری پای ساده تر می شود. مدار از سه پین ۵V، GND و TX برد برک اوت T-Cobbler استفاده می کنید. جزییات بیشتر را هم در شماتیک مدار می بینید. فقط هنگام سیم کشی اتصالات نزدیک به رگولاتور ۳.۳ ولتی دقت کنید چون مقداری گرما تولید خواهد کرد.

بعد از اتصال ماژول LCD می توانید از اسکریپت پایتون Hello World برای تست آن استفاده کنید:

گام هفتم: پوش باتن ها را وصل کنید

هر کدام از شش پوش باتن به یک اتصال پین GPIO نیاز دارند. در تصویر اول شماتیکی را می بینید که باید برای هر پوش باتن تکرار بشود. این شماتیک از وقتی شروع به کار می کند که پوش باتن ها باز باشند و بنابراین اتلاف انرژی ندارد. البته لاجیک ۱ روی پین GPIO خوانده می شود که باید به آن دقت کنید. اگر دکمه ها بعد از فشرده شدن روی حالت خروجی تنظیم شده اند، باید یک مقاومت ۱kOhm به پین GPIO وصل کرد.

در رزبری پای Revision 2 شش پوش باتن به پین های ۲، ۳، ۴، ۱۷ و ۲۷ (از سری GPIO و به ترتیب افقی روی T-Cobbler) وصل می شوند. این اتصالات به نسبت مدل برد رزبری پای متفاوت خواهد بود. برای پیدا کردن تطابق پین ها به وب سایت Adafruit مراجعه کنید.

در ساختنی بخوانید : با رزبری پای ساعت رومیزی هوشمند شیک و ساده بسازید

نکته: پین ۲ و ۳ برد Revision 2 مقاومت پول آپ دارند و بنابراین مدار بالا برای آنها غیر ضروری است. برای این پین ها کافی است پوش باتن را بین GPIO و GND وصل کنید.

رادیوی رزبری پای شش پوش باتن دارد که در تصویر بالا از چپ به راست به پین ها وصل شده اند. کارکرد دکمه ها به همین ترتیب به شرح زیر است:

 • تغییر آهنگ
 • تغییر ایستگاه
 • افزایش صدا
 • کاهش صدا
 • پخش/توقف
 • منو/خاموش کردن

دکمه ششم دو کارکرد دارد: اگر به صورت لحظه ای فشرده بشود، منو را نمایش می دهد و اگر چند ثانیه فشرده بشود، سیستم عامل را خاموش می کند. بعد از نمایش منو، کارکرد دکمه ها به ترتیب زیر تغییر می کند:

 • لایک آهنگ فعلی
 • دیس لایک آهنگ فعلی (و رفتن به آهنگ بعدی)
 • نمایش IP رزبری پای – نمایش IP دسترسی به SSH را ساده تر می کند.
 • خالی
 • خالی
 • خروج از منو

گام هشتم: BASH و پایتون را بهم وصل کنید

بعد از اتصالات سخت افزاری، با چند اسکریپت سفارشی می توانیم Pianobar، LCD و پوش باتن ها را کنترل کنیم. ما مجوزهای کامل برای استفاده از این فایل ها را در اختیارتان قرار می دهیم (در ترمینال، فرمان chmod 777 x.xx را وارد کنید و x.xx هم نام فایل خواهد بود). با استفاده از این مجوز می توانید با برنامه BASH یک برنامه پایتون را اجرا کنید.

فایل شروع خودکار (AUTOSTART):

اولین مرحله ساخت این اسکریپت ها ویرایش فایل شروع خودکار در دایرکتوری LXDE است. این فایل را با فرمان زیر ویرایش کنید:

دو خط زیر را هم به انتهای فایل اضافه کنید:

تغییرات را ذخیره کنید و خارج شوید تا از این پس سیستم عامل برنامه pianobar را در استارت آپ اجرا کند و همچنین پوش باتن ها را آماده کند.

اسکریپت های پایتون و BASH:

اسکریپت های کنترل LCD و پوش باتن ها در Github ذخیره شده اند. برای بازیابی این اسکریپت ها از کدهای زیر استفاده کنید:

بعد از بازیابی اسکریپت، فقط یک مرحله تا کامل شدن سیستم رادیو باقی می ماند. یکی از ویژگی های رادیوی رزبری پای، انتخاب تصادفی یک ایستگاه جدید است که برای اجرای آن باید اسکریپت اصلی باید بداند در اکانت Pandora کاربر چند ایستگاه وجود دارد (Pianobar را باز کنید و S را بزنید تا لیست ایستگاه های در دسترس نمایش داده بشود). فایل /home/pi/.config/pianobar/scripts/ButtonPiper.sh را باز کنید و مقدار n= را به عددی که پیدا کرده اید، تغییر بدهید.

ساخت نرم افزار و سخت افزار رادیو تمام است. ساخت رادیو با رزبری پای اینجا تمام می شود و می توانید آن را تست کنید.

گام نهم: جعبه رادیو را بسازید

بعد از ساخت رادیو باید یک جعبه مناسب برایش تهیه کنید. می توانید از جعبه های آماده استفاده کنید اما انتخاب بهتر ساخت یک جعبه سفارشی است. در تصاویر بالا مدل های جعبه آکریلیک رادیو را می بینید. می توانید با کمک تصاویر بالا، اجزای جعبه را طراحی کنید و آن را با دستگاه برش لیزری یا ابزارهای دستی بسازید.

بعد از ساخت جعبه هم ماژول LCD و پوش باتن ها را روی دیواره جعبه نصب کنید و رزبری پای را داخل جعبه بچسبانید.

رادیوی اینترنتی آماده است

حالا یک رادیوی هوشمند و متصل به اینترنت دارید که می توانید از آن برای گوش دادن به برنامه های مورد علاقه تان استفاده کنید. اگر پیشنهادی برای بهبود طراحی و ساخت رادیو با رزبری پای دارید، آن را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

بیشتر بخوانید:

[ad_2]

لینک منبع

مطلب آموزش کامل و گام به گام ساخت رادیو با رزبری پای در سایت مفیدستان.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : نویسنده
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :